Park narodowy Timanfaya

by | Mar 24, 2021

Park narodowy Timanfaya to bez wątpienia jedna z największych atrakcji Lanzarote. Nie brakuje opinii, że stanowi jedno z najciekawszych miejsc na całym archipelagu Wysp Kanaryjskich, które każdego roku jest odwiedzane przez tysiące turystów. Timanfaya to miejsce dzikie i majestatyczne generujące w człowieku respekt wobec sił natury.

Timanfaya – jak powstała największa atrakcja Lanzarote?

wulkan w parku Timanfaya

Teren ten swój specyficzny iście księżycowy krajobraz zawdzięcza seriom erupcji, które miały tu miejsce w pierwszej połowie XVIII wieku (lata od 1730 do 1736). Szacuje się, że nieustanne wybuchy trwające aż 6 lat doprowadziły do wypłynięcia około 48 mln2 lawy. Obszar parku narodowego bywa także nazywany Montañas del Fuego, czyli Góry Ognia. Wszyscy, których interesuje dokładna historia tego miejsca mogą odwiedzić centrum turystyczne Centro de Visitantes e Interpretación de Mancha Blanca znajdujące się przy drodze LZ-67 tuż przed miejscowością Mancha Blanca.

Jak zwiedzać park narodowy Timanfaya?

symbol parku narodowego Timanfaya

Park narodowy Timanfaya zajmuje obszar aż 51km2. W jego sercu na jednym z wulkanicznych wzniesień znajduje się centrum dla odwiedzających Islote de Hilario. To właśnie stąd można udać się na przejażdżkę autokarem wycieczkowym do najpiękniejszej części parku, do której można dostać się właśnie tylko tym środkiem transportu. Ruta de los Volcanes – bo tak nazywa się ta wycieczka – zapewnia 45 minut widoków nie z tej ziemi. Autobus zatrzymuje się w najpiękniejszych miejscach, dzięki czemu możemy podziwiać kratery wulkanów i księżycowy pejzaż. Park można zwiedzać między 9 a 17 (w okresie letnim od lipca do końca września czynne do 18:45). Jeśli chcesz uniknąć kolejek, najlepiej przybądź tu z samego rana lub wczesnym popołudniem.

Ruta de los Volcanes - wycieczka autobusowa po parku narodowym Timanfaya

Warto wiedzieć, że na terenie parku narodowego Timanfaya organizowane są także piesze wycieczki. Ze względu na ich kameralny charakter należy dokonać wcześniejszej rezerwacji. Dla wprawionych fanów trekkingu trasy nie są trudne, ale nie należy lekceważyć panujących tutaj warunków. Jeśli planujesz udać się na jedną z pieszych wycieczek, koniecznie przygotuj obuwie trekkingowe i zabierz ze sobą wodę.

wulkan w parku narodowym Timanfaya

Restauracja El Diablo

restauracja el Diablo w parku narodowym Timanfaya

Po lub przed wycieczką koniecznie udaj się do restauracji o pasującej do tutejszego pejzażu nazwie El Diablo. Miejsce to słynie z nietypowej formy przygotowywania potraw – są one grillowane wprost nad wulkanicznym kraterem. Warto także popatrzeć na pokazy przygotowane przez pracowników parku, które pokazują, jak gorące jest to miejsce. Mają oni do zaprezentowania dwie naprawdę ciekawe rzeczy. Pierwszą z nich jest podpalenie gałęzi wrzuconych pomiędzy skały. Tuż pod powierzchnią temperaturą jest tak wysoka, że aby zapłonęły, wystarczy wrzucić je do skalnej szczeliny. Druga atrakcja to pokaz geotermalny. Pracownik parku do otworu w ziemi wlewa wodę, która po chwili jest wystrzeliwana przez wulkan na kilka metrów wzwyż.

pokaz w parku narodowym Timanfaya

autor zdjęcia: Pat Neary licencja: CC BY-SA 2.0

Jak dojechać do parku Timanfaya?

Park Timanfaya znajduje się w zachodniej części Lanzarote. Sposobów na przybycie w to miejsce jest kilka. Najwygodniejszy z nich to oczywiście wynajęcie samochodu, którym szybko i wygodnie można dotrzeć do Islote de Hilario, czyli centrum dla odwiedzających. Oczywiście można także skorzystać z usług taksówkarzy. Alternatywną opcją jest dotarcie tutaj ze zorganizowaną wycieczką. Bilet na nią można kupić w najpopularniejszych miejscowościach turystycznych na Lanzarote. Do parku niestety nie można dostać się transportem publicznym.

Powiązane wpisy:

Co warto zobaczyć na Fuerteventurze? Top 10 atrakcji

Co warto zobaczyć na Fuerteventurze? Top 10 atrakcji

Fuerteventura to wyspa, która zaskakuje. Kojarzy się przede wszystkim z pięknymi plażami. Nie brakuje tu jednak urokliwych miasteczek oraz skarbów przyrody. Jeśli zastanawiasz się, czy Fuerteventura, to dobre miejsce na wakacje, sprawdź nasze zestawienie top 10...

Co warto zobaczyć na Gran Canarii? Top 10 najlepszych atrakcji

Co warto zobaczyć na Gran Canarii? Top 10 najlepszych atrakcji

Planujesz wakacji i zastanawiasz się, czy Gran Canaria to idealne miejsce dla Ciebie. Jeśli tak, to jesteś w dobrym miejscu. Zapraszamy do naszego zestawienia najlepszych atrakcji na Gran Canarii. Na tej niezwykle różnorodnej wyspie czekają na Ciebie plaże, pyszna...

Co warto zobaczyć na Teneryfie? Top 10 najlepszych atrakcji

Co warto zobaczyć na Teneryfie? Top 10 najlepszych atrakcji

Teneryfa to wyspa, na której nikt nie będzie się nudził. Ten mini kontynet oferuje tyle atrakcji, że nie spósób ich wszystkich wymienić w tym wpisie. Wyspa ta jest wspaniałym miejscem dla osób lubiących dziką przyrodę, piękne plaże, ciekawą i klimatyczną architekturę...

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *